ROK 2017

W sobotę, 20 maja 2017, Radenci odbył 37. Maraton Trzech Serc, który pobił wszystkie poprzednie rekordy obecności – było więcej niż 4.000 konkurentów z ponad 20 krajów. W słonecznej i gorącej pogodzie, przy wsparciu ogromnej ilości fanów, zaistniały prawdziwie fantastyczne bieganie i chodzenie.
Nordic Walking organizowany jest we współpracy z „Center za zdravje w razvoj Murska Sobota w Zavodom za turizem w šport Radenci”. Tegoroczny wyścig w nordic walking był częścią ENWO EUROPEAN CUP NORDIC WALKING na 10 km, 2017. W tym wyścigu wzięło udział 32 mężczyzn i 44 kobiet . Liczba zawodników w tym roku była niższa ze względu na ten sam dzień zawodów  w Roding, w Niemczech. Daty za rok 2018 są już zorganizowane i zawody nie odbędą tego samego dnia.
————————————————————
16.9. odbył się trzeci konkurs Pucharu Europy w Bleiburgu.
Niestety, była zimna i mokra pogoda, ale konkurs Pucharu na 10 km mógł odbyć bez problemów. W konkursie wzięło udział prawie 120 zawodników, z których większość pochodziła z Polski, a w następnej kolejności z Austrii i Niemiec. Nowością była konkurencja techniczna, która została bardzo dobrze przyjęta przez uczestników. Wszyscy byli pełni uznania dla tej innowacji. Sama impreza, prowadzona przez Bleiburger Walkers, jako przedstawicieli Austrii, była dobrze zorganizowana, z doskonałymi nagrodami dla zwycięzców i loterią. To był wspaniały weekend z muzyką i fajerwerkami na zakończenie.
————————————————————
Nad brzegiem jeziora Pikerdorfer w sobotę, 16 września 2017, odbył się trzeci etap ENWO European Cup Nordic Walking. Po Słowenii i Niemczech, tym razem kijkarze spotkali się w austriackiej Karyntii, aby zdobywać punkty w klasyfikacji pucharowej. W zawodach wystartowało łącznie 95 zawodników z kilku krajów Europy – Polski, Niemiec, Austrii, Słowenii, Francji i Włoch. Jednocześnie austriaccy kijkarze walczyli o mistrzostwo swego kraju. Impreza odbyła się w niesprzyjającej, deszczowej pogodzie, przy niskiej jak na tę porę roku temperaturze. Zawodnicy mieli do pokonania trzy pętle po około 3,5 kilometra, które prowadziły po urozmaiconym podłożu wokół jeziora i w jego okolicy. Wśród kobiet zwyciężyła Daniela Basso z Włoch przed Mariolą Pasikowską z Polski i austriaczką Anną Marią Jernej. Rywalizację mężczyzn wygrał Jan Kirschbach z Austrii przed dwoma Polakami – Jakubem Delągiem i Andrzejem Michalskim. Na kilka chwil przed rozpoczęciem dekoracji odbyło się uroczyste podpisanie umowy akcesyjnej pomiędzy NWO Austria i European New Walking Organization. Po złożeniu podpisów pod umową przez przedstawicieli zarządu ENWO – Waltera Gotha i dr Marinę Mlakar oraz przedstawiciela NWO – Erwina Gollnera, Austria stała się czwartym członkiem ENWO Podczas austriackiej części Pucharu Europy po raz pierwszy postanowiono nagrodzić również zawodników prezentujących, w opinii sędziów, najlepszą technikę nordic walking. Laureatami wyróżnień zostały trzy panie (Margot Niedl, Sylwia Pasińska-Skowron, Sonja Rauch) i trzech mężczyzn (Marko Cik, Daniel Wojtasiński, Florian Kaltenecker). Wielki finał Pucharu Europy będzie miał miejsce 30 września w Legnicy.
aut. Daniel Wojtasiński